הרעיון של אבטחת הבית התחיל לפני אלפי שנים, אז כלבים שימשו כדי להתריע מפני פורצים. הגנה עצמית  באמצעות  נשק היתה הנורמה. כיום, תחום אבטחת הבית הפך למשוכלל ומתקדם ביותר הודות לקידמה ולחידושים טכנולוגיים. מאמר זה מתאר כיצד התפתחה מערכת האזעקה המודרנית במשך השנים, ומציע כמה תובנות לגבי עתיד הטכנולוגיה והחידושים המפותחים כיום על ידי יצרני מערכות האבטחה.

תחילת המאה ה-16
ממציא בריטי בשם  Tildesley היה הראשון שייצר את הדגם הסביר הראשון של מערכת אזעקה על ידי חיבור מכאני של פעמונים למנעול דלת; אם פורץ ניסה לפתוח את הדלת, הפעמונים היו משמיעים קול.  רעיון מאוד בסיסי לעומת הסטנדרטים של היום, אבל הוא הניח את היסודות לצורה בה פועלת  ערכת אבטחה לבית כיום.

1850 
על ידי שימוש בחשמל, מגנטים ופעמונים, הומצאה גרסה מוקדמת של האזעקה המודרנית. מערכת זו היתה מחוברת לדלתות ולחלונות, הגיבה לסגירת מעגל חשמלי והשמיעה קולות פעמונים עם פתיחת דלת או חלון. אחד המאפיינים הבולטים של מערכת זו היה שהאזעקה הייתה להמשיך לצלצל גם אם הפורץ הצליח לסגור כל דלתות וחלונות דרכם הוא נכנס, על מנת להבטיח שבעל הבית יהיה מודע לפריצה. הפטנט על מערכת האזעקה הזו נרשם ב-21 יוני 1853.

1857
אדווין הולמס הוא זה שהפך את ההמצאה של מערכת האזעקה הזו למסחרית.  הוא רכש את הפטנט והתחיל לייצר מערכות אזעקה חשמליות, למרות שהמערכות הראשונות הצליחו רק בשכונות אמידות בגלל מחירן היקר.

1905
חברת AT&T רכשה את החברה של הולמס וקישרה אותה למערכת של שיחות חירום למשטרה המקומית ולמכבי האש. גירסה מוקדמת לחברות המוקד של היום.

שנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20

הטכנולוגיה התקדמה בזכות פריצות דרך מדעיות, והתחילו לייצר גרסאות מתקדמות ואינטליגנטיות יותר של מערכות אזעקה. חיישני תנועה (גלאים) הוכנסו לשימוש בשנת 1970 בזכות יישום הטכנולוגיה של גלי אולטרסאונד. הם השתמשו בטכנולוגיה פשוטה של גלי קול שנפלטו על ידי החיישנים והוחזרו על ידי העצם בו פגעו. אם פורץ נכנס לבית ומתגלה על ידי אחד הגלאים, זה היה גורם  לשינוי בתנועת גלי הקול ועל ידי כך מפעיל את האזעקה. התקדמות נוספת בשנת 1980 הציגה את השימוש בטכנולוגיית אינפרא אדום לאזעקה, מה שסייע רבות לצמצום אזעקות שווא ולשיפור יכולת הגילוי של הגלאים. בשלב זה, בזכות ההפחתה בעלות מערכות האזעקה הן הפכו להיות ברות השגה למרבית הבתים

היום

כיום יצרני מערכות האזעקה מציעים מגוון רחב של דגמים שיתאימו לצרכים שלכם. זו יכולה להיות מערכת אזעקה קווית לבית או לעסק או מערכת אבטחה אלחוטית לגמרי. מערכות האזעקה הקיימות היום הן הרבה יותר מתקדמות מבחינה טכנולוגית מהמערכות הראשונות, וכיום ניתן לשלב בהן סוגים מגוונים של גלאים וחיישנים, כולל אביזרי בטיחות כמו גלאי עשן, גלאי גז והצפה, חיישני מצוקה ועוד.
ההתפתחות האחרונה במערכות האזעקה היא היכולת שלהן לגדול ולהתרחב בהתאם לצרכי המשתמש ולמעשה לנהל את כל המערכות בבית - שילוב בין מערכת אבטחה מקצועית, בטיחות, מצלמות IP, בית חכם: חימום, תאורה, דלתות וכו' -  וכולם תחת מערכת חכמה אחת. מערכות אלה המבוססות טכנולוגית ענן, ניתנות לשליטה מרחוק על ידי בעלי הבית או העסק באמצעות אפליקציית טלפון חכם או המחשב, מה שאומר שבימים אלה, בטיחות הבית שלכם היא  באמת בידיים שלכם.