Home Security Tips and Burglary Protection Advice

מצלמה או אזעקה? שלט או קוד סודי? כמה גלאים? קווית או אלחוטית?  מה חשוב לדעת לפני שבוחרים מערכת אבטחה

בחירה של מערכת האבטחה המתאימה ביותר עבור בית המגורים או העסק דורשת מחשבה ובדיקה מקדימה של צרכי המיגון והאבטחה. ריכזנו עבורכם מספר קווים מנחים לבחירת סוג האבטחה המתאים לכם.

אפיון נכון של צרכי האבטחה שלכם ימנע הוצאות מיותרות, ויבטיח שאתם זוכים לרמת האבטחה המתאימה עבורכם. 

ראשית, החליטו האם אתם מעוניינים במערכת אבטחה למניעת פריצה או במערכת מיגון רחבה יותר הכוללת על פי בחירתכם מגוון גלאים לסכנות בטיחותיות נוספות, מערכת אינטרקום, מצלמות פנים וחוץ  ושכלולים נוספים. 

באילו מקרים כדאי להתקין מצלמות?

מצלמות האבטחה זוכות לפופולריות גוברת בשנים האחרונות, ואכן האפקט שהן משיגות הוא משולש: הן מאפשרות לבעלי הבית לדעת אם אורח לא רצוי התקרב, מצד אחד, ומן הצד האחר הן מאפשרות לוודא אם הגורם לאזעקה מצריך תגובה מיידית או נגרמה שהמערכת הופעלה על ידי גורם "ידידותי" ובנוסף, נוכחות המצלמות לכשעצמה משמשת גורם מרתיע עבור מבקרים לא רצויים. עבור בתים פרטיים ובתי עסק זו עשויה להיות השקעה משתלמת.

חשוב להבחין בין מערכות הקלטת וידאו שמיועדות בעיקר לצורכי תחקור לאחר התרחשות אירוע או לצפייה בזמן אמת, לבין מצלמות וידוא אזעקה ששולחות באופן מיידי תמונות וסרטון של גורם האזעקה, ומאפשרות גם צפייה בזמן אמת.

מערכת אימות אזעקה בוידיאו

אחד הפיתוחים האחרונים שכדאי מאוד להכיר בתחום מערכות האבטחה הוא מערכת אימות אזעקה בוידיאו. מדובר בחיבור מצלמות אשר פועלות בקביעות או רק עם זיהוי תנועה חשודה (בהתאם לבחירתכם). מערכת זו שולחת למכשיר הסלולרי שלכם  התראה ואפשרות לצפייה בוידאו חי של ההתרחשות בבית

פיתוח זה יעיל גם לצורך בקרה ופיקוח מרחוק על הילדים (ניתן לקבל התראה בכל פעם שהם מגיעים הביתה חזרה מביה"ס, לדוגמה), או לחלופין על הורים מבוגרים הזקוקים להשגחה. 

קווית או אלחוטית

קיימים שלושה סוגי מערכות – קווית אלחוטית ומשולבת. שלושתן טובות ואמינות באותה מידה. מה בכל זאת לבחור? 

אם אתם מצויים בשלבי תכנון של בית חדש, זה הזמן לבקש מהמהנדס או מהאדריכל לתכנן יחד עם יועץ אבטחה או מתקין מקצועי את תשתיות האבטחה והמיגון. במקרה כזה תוכלו לבחור במערכת אבטחה קווית או משולבת, שעלותן הראשונית נמוכה יותר, מומלץ לבחור במערכת משולבת כך שתוכלו להוסיף רכיבים אלחוטיים בהמשך מבלי לשנות את הרכזת. 

אם אתם מבקשים לאבטח בית קיים / בנוי, הרי שמערכת אלחוטית איכותית ומקצועית תתאים בהחלט. התקנתה אינה מצריכה הכנת תשתיות וחציבה בקירות לצורך העברת צנרת, כך שבסכך הכול העלות (כולל העבודה) אינו בהכרח גבוה יותר ממערכת משולבת. במקרה כזה חשוב לוודא שהמערכת מותקנת כהלכה.


  וודאו שתדר העבודה של המערכת הוא 433Mhz  מגה הרץ המאושר למערכות אלו בארץ.

מיפוי פתחים

בבסיסה משמשת מערכת אבטחה לזהות ולהרתיע במקרים של פריצה או חדירה. כדי שהמערכת האבטחה תפעל ביעילות ותגלה חדירה לבית  מכל נקודות הגישה האפשריות, עליה להגן על כל הפתחים. אין זה אומר שצריך להתקין גלאי בכל פתח, אלא לדאוג שהגלאים שיותקנו יספקו כיסוי לכל הפתחים ללא "אזורים חשופים" (כלומר אזורים ללא כיסוי של גלאי).

על כן בשלב ראשון יש לערוך מיפוי של כל החלונות והדלתות בכל החדרים והחללים בבית. סקרו את כל נקודות התורפה של הבית (כולל אפשרויות הטיפוס לקומות העליונות, פתחים צדדיים, מיקום הבית ביחס לשאר הבתים בשכונה) התייחסו לצמחיה גבוהה ולדרכי גישה לחצר.

רצוי כמובן להסתייע באיש מקצוע שיגיע אליכם כדי לבצע סריקה ולהעריך את הסיכונים ואת נקודות התורפה בבית ובסביבתו ולתכנן את המערכת באופן מיטבי לצורכיכם.

בדירות מגורים בבניינים לרוב די בהגנה פנימית או בהגנה על דלת הכניסה הראשית בתוך חלל המגורים. מנגד, כאשר מדובר בבית פרטי, בדירת גן, פנטהאוז או בבית בעל שטחי מרפסת נרחבים, כדאי להביא בחשבון גם מיגון של האזורים החיצוניים (הגנה היקפית), המעניקה מעטפת מיגון נוספת. כמו כן כדאי לשקול בנוסף להתקנת גלאים חיצוניים, גם התקנת מצלמות.

יש לזכור, שמערכת חיצונית היא יעילה יותר מפני פורצים מאחר שהיא מתריעה עוד לפני שהפורץ חודר לבית ולפני שהוא גרם נזק כלשהו לבית (שבר את החלון, או פריצת מנעול וכדומה)

איך תדעו אילו גלאים, כמה ולמה?

מערכות אבטחה בסיסיות מציעות בין 6 – 8 גלאים (המוכרים כ"אזורים"). ככל שמערכת מציעה מספר גלאים רב ומגוון יותר, מן הסתם מדובר במערכת מתקדמת , מקצועית ויעילה יותר.  המערכות הטובות יותר בנויות עם יכולת הרחבה של עשרות גלאים, כך שהן מספקות מענה מיגוני רחב מאוד.

הגלאים, כאמור, מיועדים בחלקם לזיהוי פריצה וחלקם לזיהוי סכנות אחרות (כגון הצפה, דליפת גז, עשן, שריפה).

ככל שהמערכת מתקדמת וחדשנית ומגוון הגלאים בה רחב כך היא מאפשרת התאמה מרבית ספציפית לצורכיכם, לאופי הבית, לסוג הפתחים, לאורח החיים ולמקורות הסיכון הקיימים בביתכם.

למשל, אם חלונות הבית נגישים מבחוץ, כדאי לשקול גלאי חלון ייעודיים מתקדמים. אם אתם מגדלים חיית מחמד, רצוי להתקין גלאי נפח ייעודיים, אשר אינם מפעילים את האזעקה בכל פעם שהכלב או החתול מתרוצצים בחלל הבית.

אם אתם רוצים לוודא שאתם מוגנים מפני דליפת גז, או אם אתם מחממים את הבית באמצעות הסקה או קמין, כדאי לשקול בנוסף לגלאי עשן, גם גלאי CO שיזהיר במקרה של הצטברות הגז המסוכן Carbon   Monoxide (פחמן דו חמצני),הנפלט בעת בעירת חומרים רבים.

[בעולם האבטחה קיימים סוגים רבים של גלאים המתאימים כמעט לכל צורך. 

המערכת שתבחרו צריכה לכלול לוח בקרה המתאים למספר האזורים/גלאים שאתם מתכננים להתקין.  חשוב להיוועץ ביועץ אבטחה מומחה או במתקין מקצועי כדי שיסייע לכם להחליט על את מיקום הגלאים, מספר הגלאים, סוגם וטווח הכיסוי שלהם בקפידה רבה, ובהתאם להנחיות התכנוניות של המערכת ולהוראות היצרן.

גז CO  הוא תוצר פליטה של אש חיה כמו אח

חיבור למוקד אבטחה – כן או לא?

תוכלו להעשיר את מערך האבטחה הפרטית שלכם באמצעות חיבור המערכת למוקד אבטחה. החיבור נעשה באמצעות העברת התראה למוקד האבטחה כל פעם שהמערכת מופעלת, על פי צורך. במקרה כזה, מוקד האבטחה ייצור קשר טלפוני עם בעל הבית כדי לוודא שאין מדובר באזעקת שווא, ולאחר מכן על פי צורך ישלח סיירים [t1] לצורך בדיקה בשטח.

יש להביא בחשבון כי ההתקשרות עם מוקד אבטחה כרוכה בדרך כלל בעלות חודשית קבועה, כפונקציה של גודל המערכת וסוג השירות.

התקנת המערכת יכולה להתבצע הן על-ידי חברת המוקד או על-ידי כל מתקין מקצועי אחר.