How Security Systems Work

מה היא מערכת אבטחה? מה היא כוללת, ואיך זה עובד? 

מערכת אבטחה ומיגון היא ללא ספק אמצעי היעיל ביותר לשמירה על בטחון הבית או העסק. מערכות האבטחה המתוחכמות הקיימות כיום בשוק, הן מודולאריות ומספקות מגוון רחב של אפשרויות אבטחה ובטיחות, כדי לאפשר התאמה אופטימאלית של המערכת לצורכי הלקוח. 

מרכיבי המערכת

ככלל כל מערכת אבטחה  כוללת רכיבי קצה (גלאים); רכזת ("מוח"); אמצעי התראה; ואמצעי שליטה. 

רכיבי קצה - אלה הם אמצעי הגילוי (הגלאים), אשר מחייבים חיבור חוטי או אלחוטי לרכזת בשפה המקצועית כל חיבור כזה מוכר כ"אזור". תפקיד הגלאים הוא לזהות באמצעות חיישנים את הסכנות השונות בשטח. יש גלאים המיועדים לזיהוי פריצה או חדירה לבית ויש גלאים לזיהוי סכנות בטיחות מסוגים אחרים (הצפה, דליפת גז, עשן וכד').  חשוב לזכור, כי ככל שהמערכת כוללת מספר אזורים (רכיבי קצה) גדול יותר, כך היא יכולה לאבטח מבנה מורכב וגדול יותר. בשוק קיימות  מערכות מסוגים שונים, החל במערכות הבסיסיות הכוללות בין 6 – 8 אזורים,  דרך מערכות מורכבות יותר הכוללות עד 50 אזורים ועד מערכות גדולות (המתאימות בעיקר לעסקים) ומציעות מאות אזורים 


רכזת - הרכזת היא החלק שמשמש למעשה כ"מוח" של המערכת. היא מחוברת מצד אחד לרכיבי הקצה (הגלאים), ומצד שני לאספקת חשמל ולערוצי התקשורת (טלפון קווי וסלולארי ולאינטרנט). הרכזת מקבלת מהגלאים חיוויים מהשטח, מעבדת את הנתונים ומשדרת הוראות פעולה לאמצעי השליטה (בעל הבית ו/או מוקד ו/או שליטה מרחוק) ולאמצעי ההתראה (סירנה פנימית או חיצונית).


אמצעי התראה -אלה הם האמצעים המתריעים בפני בעל הבית ובפני הסביבה על הסכנה או האיום בהתאם לחיווי שהתקבל מהגלאים. ההתראה נשלחת מיד עם קבלת החיווי ומתקבלת באמצעים שונים, כגון הודעה קולית בטלפון, הודעות  SMS/MMS לסלולרי, התקשרות עם מוקד אבטחה (בהנחה שקיים), הפעלת סירנה / אזעקה. 
אחד החידושים בתחום זה, הן מערכות אבטחה המציעות שילוב של צילום וידאו כחלק ממערך האבטחה הביתי, ומאפשרות קבלת התראות, פיקוח ושליטה על מערכת האבטחה באמצעות חיבור לרשת האינטרנט האלחוטית והסלולר, בכל זמן ובכל מקום באמצעות אפליקצית טלפון חכם.

אמצעי שליטה  - מערכות האבטחה המתקדמות ניתנות לשליטה (דריכה או נטרול) באמצעים שונים, ביניהם לוח מקשים באמצעות קוד סודי (כיום אפשרי גם על ידי מסך מגע), שלט רחוק, מפתח מיוחד, צ'יפ או אפליקציית טלפון חכם המאפשרת קבלת תמונות, קליפים של וידאו ושליטה על המערכת גם מחוץ לבית בכל מקום בעולם.

כדי לקבל את ההחלטה הנכונה לגבי בחירת המערכת ומרכיביה מומלץ לתאם פגישת ייעוץ עם מומחה בתחום האבטחה. בפגישה מסוג זה איש המקצוע מאפיין יחד אתכם את הצרכים בביתכם או בבית העסק, מקבל מכם את מגבלת התקציב ויחד אתם מחליטים איזו מערכת מתאימה ואילו פונקציות נחוצות לכם.

לאחר אפיון הצרכים, מומלץ מאוד לערוך סקר שוק , כדי להכיר מעט מקרוב אילו מערכות קיימות ומה מציעה כל מערכת ולקבל המלצות על מתקינים מוסמכים. 

קווית, אלחוטית או משולבת? 

עד לפני מספר שנים, מרבית מערכות האבטחה שהותקנו היו מבוססות על טכנולוגיה קווית, כלומר מערכות שבהן החיבור בין הגלאים לבין הרכזת ואמצעי ההתראה היה באמצעות חיווט. אלא שכיום ניתן למצוא מערכות אבטחה אלחוטיות ומשולבות, המספקות פתרון באיכות זהה ואף טובה יותר, ומציעות לא מעט יתרונות נוספים.

 מה בכל זאת ההבדלים? 


מערכות אבטחה קוויות הן מערכות שהתקנתן דורשת השקעה כספית גדולה יותר ואורכת זמן רב יותר, ומחייבת הכנת תשתיות והעברת צנרת בקירות. ההתקנה יכולה להתבצע באמצעות חיווט בצנרת ייעודית שתוכננה והוכנה מראש או באמצעות תשתית של צנרת הטלפון, הכבלים או רשת המחשבים הביתית. 

מערכות קוויות מתאימות להתקנה בבתים או במבנים בתהליך תכנון ובנייה, ולבתים בשיפוץ. 

מערכות אבטחה אלחוטיות כוללות משדר ומקלט, וחשוב להקפיד להחליף בהן סוללות בגלאים אחת למספר שנים. אחד היתרונות הגדולים במערכות אלחוטיות הוא שהתקנתן מהירה ואינה מצריכה הכנת תשתיות והעברת צנרת. לכן הן מתאימות מאוד גם להתקנה בבתים קיימים. 

מערכות אבטחה היברידיות (משולבות) הן מערכות המשלבות חיבורים קוויים ואלחוטיים. הן מתאימות למגוון רחב של בתים ומבנים, בפרט במקרים שבהם מבקשים להוסיף רכיבים חדשים נוספים (על פי רוב אלחוטיים) למערכת קיימת (כגון גלאי בחצר וכדומה). 
כמו כן, מערכות אלה מתאימות למקומות שבהם יש מספר רכיבים מרוחקים, או שההגעה אליהם באמצעות חיווט מסובכת או קשה (לדוגמה סירנה חיצונית או גלאים היקפיים). 
מערכות היברידיות מתאימות לשדרוג של מערכות ישנות, ומאפשרות לכם ליהנות מטכנולוגיות חדישות ומתקדמות הקיימות כיום בשוק האבטחה.